Dragi prijatelji, dame i gospodo, drugovi lovci,

Nikola Marković - Predsjednik Lovačkog saveza Crne GoreŽelim vam dobrodošlicu, želim da se prijatno osjećate danas kada svi skupa obilježavamo ovaj značajan jubilej u novoj istoriji lovstva – 75 godina od osnivanja nacionalne asocijacije lovaca – LOVAČKOG SAVEZA CRNE GORE.

Želio bih ukratko da vas podsjetim  da se lov na ovim prostorima, uostalom kao i drugdje u svijetu, veže se za nastanak čovjeka, na to  da je priroda na ovim prostorima bila  tako darežljiva i da je  Crnu Goru osim izuzetno lijepih  predjela, darovala obiljem i raznovrsnošću biljnog i životinjskog svijeta, koji se tu sa njom sjedinjuju u povezanu i neraskidivu cjelinu.

Lov nije samo puko potezanje oroza. To prirodno blago, nije samo domet i meta puščanih zrna, već prije svega, briga čovjeka za njen opstanak, za očivanje ravnoteže u prirodi, biser naših polja i  gora koji se u potrebnoj količini mora sačuvati.

Lov je  sport i  rekreacija, zatim privreda, struka i nauka, lov  je dio opšte kulture jedne države, njenih društvenih i umjetničkih tradicija, svjedok istorijskog razvoja i pokazatelj ukupne organizovanosti.

Danas kada proslavljamo ovaj jubilej podsjetimo se:
Davne 1931. godine, 5 decembra osnovan je na Cetinju, Savez lovačkih udruženja Zetske banovine, čije ime kasnije prerasta u Lovački savez Crne Gore.
Iz pravila Saveza lovčkih udruženja, u članu 2. navodi se da je svrha osnivanja Saveza «da okupi legitimne lovce u lovačka udruženja, a ova u Savez»
... ističići,  da je u temelje Lovačkog saveza Crne Gore, u periodu od svog osnivanja do danas, ugrađenjen  entuzijazam čitave plejade pobornika lova, ljubitelja prirode i divljači, čija je  ideja vodilja bila uzgoj i zaštita divljači, tog značajnog, najatrativnijeg bogatstva države, unapređenje lovstva i očuvanje prirode.

Pregalački decenijski rad dovodi do toga da je  danas lovstvo u Crnoj Gori  djelatnost koja objedinjava lov kao sport i rekreaciju, zatim privrednu djelatnost, proizvodnju, uzgoj,  zaštitu, plansko i racionalno korišćenje divljači, uzgoj i obučavanje rasnih lovačkih pasa, lovačko oružje i opremu za lov, lovno streljaštvo, a Lovački savez Crne Gore u  nacionalnu asocijaciju crnogorskih lovaca, koja 2003 godine postaje punopravni član  Međunarodnih lovačkih asocijacija, CIC – Međunarodni savjet za uzgoj zaštitu i lov divljači, i FACE – Federaciju nacionalnih lovačkih asocijacija Evropske unije, i  prvi put od postojanja države Crne Gore crnogorske  lovce i  lovstvo  samostalno predstavljaju na međunarodnoj sceni.

Rad Lovačkog saveza Crne Gore, kroz istoriju postojanja, uostalom kao i drugih institucija, nije bio lak i jednostavan. Umnogome je zavisio od društvenih prilika i događanja u regionu, ali se uvijek odvijao se na ostvarenju zajedničkih ciljeva i zadataka.

Svjesni da protekla  vremena donose korjenite promjene u načinu života, te da je lov duboko ukorijenjen u svijest ovdašnjeg čovjeka, možem reći da novu epohu u razvoju lovstva čine donošenje prvog Zakona o lovstvu 1910. godine u Kraljevini Crnoj Gori, a nedugo zatim i organizovanja lovaca u lovačka društva, i njihove asocijacije Lovačkog saveza Crne Gore.

Na početku ovog stoljeća smjernice i cijni zadatak našeg  rada bili su:

  • normativno, organizaciono, kadrovsko i materijalno osposobljavanje;
  • uzgoj, zaštita i plansko i racionalno korišćenje divljači;
  • razvoj i unapređenje lovstva kao privredne i sportsko-rekreativne djelatnosti,
  • podsticanje i razvoj naučno obrazovnog rada u oblasti lovstva;
  • zaštita prirode i unapređenje životne sredine;
  • propaganda lovstva i lovnog turizma;
  • stručno obrazovanje lovaca i razvoj lovne etike;
  • razvoj lovnog streljaštva i lovne kinologije.

A  o rezultatima našeg rada ukratko bih vas informisao.
Za uspješnu realizaciju programskih zadataka na unapređenju lovstva u Crnoj Gori prevashodno je bila neophodna konsolidacija korisnika lovišta, što podrazumjeva  njihovo organizaciono jačanje, dosljednu  primjenu zakonodavne regulative, vlastitih normativnih akata, etičkih normi i odluka donesenih na nivou Saveza.

Prvenstveno dobra saradnja Lovačkog saveza sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, zatim sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i članicama – Lovačkim društvima i organizacijama rezultirala je poboljšanju svih segmenata lovstva naručito kada je u pitanju uzgoj i zaštita divljači.
Vidan  napredak osim na polju uzgoja i zaštite divljači ostvaren je kada je u pitanju planiranje. U tu svrhu  urađen je Program razvoja lovstva, osnovni planski dokument, kada je u pitanju gazdovanje na savremenim osnovama.

Takođe vidan napredak je ostvaren kada je u pitanju uređenje lovišta, izgradnja lovno-uzgojnih, lovno-tehničkih i lovno-turističkih i smještajnih objekata. Tako u je lovištima Crne Gore izgrađeno veći broj hranilišta, pojilišta, solila, čeka, lovačkih kuća i domova. Takođe moramo istaći da je izgradnji ovih infrastrukturnih objekata Lovački savez Crne Gore u većini slučajeva pružio punu pomoć.

Urađen je novi Zakon o divljači i lovstvu, koji u vidu Predloga čeka Skupštininsko usvajanje a,  koji u prvi plan stavlja uzgoj i zaštitu divljači, njen održivi razvoj, kao i njeno  plansko i racionalno korišćenje.

Lovački savez Crne Gore u 2003 godini primljen je u punopravno članstvo međunarodnih organizacija CIC i FACE.

Naime, maju 2003. godine na  jubilarnoj (50) Generalnoj Skupštini CIC-a (Međunarodnog savjeta za gajenje, zaštitu i lov divljači), održane u Helsinkiju, Lovački savez Crne Gore primljen je u punopravno članstvo CIC-a. To je bilo  najveće priznanje, lovcima i lovnim radnicima Crne Gore, za sve što su do sada postigli. A na Generalnoj Skupštini Federacije Lovačkih asocijacija Evropske unije (FACE),  koja je održana 13. septembra 2003. na Kipru, Lovački savez Crne gore  jednoglasno je prihvaćen za punopravnog člana, ove najznačajnije evropske asocijacije lovaca.

Protokol o saradnji „Divljač ne poznaje granice“ Lovački savez Crne Gore i Lovački saveza Republike Srpske, potpisan je 16 septembra 2004. godine.

Na II. sjednici, Skupštine Lovačkog saveza Crne Gore, koja je održana 21.07.2003. godine usvojena je odluka o osnivanju lista »Montelovac« koji je osnivan i štampan radi kvalitetnijeg informisanja i edukacije lovaca,  lovnih radnika i građanstva, a sve u cilju razvoja i unapređenja lovstva u cjelini, odnosno prirode i njenog bogatstva divljači, kao značajnog resursa Crne Gore.

Lovački savez Crne Gore izdao je u proteklom četvorogodišnjem periodu sledeću stručnu literaturu: »Skripta za polaganje lovačkog ispita«, urađena je početkom 2003 godine. koja je naišla  na opšte odobravanje i poprimila široku primjenu. Lovački savez Crne Gore početkom aprila 2006. godine izdao je prvu crnogorsku stručnu publikaciju Lovstvo”.

Knjiga sadrži 18 tematskih cjelina iz oblasti lovstva, a autori tih tema su crnogorski stručnjaci iz ove oblasti. Napisana je na 492 stranice, sa ilustracijama u boji, štampana na kvalitetnom papiru, u tiražu od 500 primjeraka.

Moramo istaći da je ovo prva stručna publikacija o lovstvu koja je izašla  u Crnoj Gori, premda lov i lovstvo na ovim prostorima sežu duboko u prošlost, i da je od strane evropskih i svjetskih stručnjaka, predstavnika međunarodnih organizacija čije smo članice, kao i domaće javnosti ocjenjena najboljom na prostorima jugoistočne Evrope.

U izdanju lovačkog društva „Dr Zoran Kesler“ izašla je publikacija „Lov i lovačko društvo u Nikšiću“  a jedan od sponzora je Lovački savez Crne Gore. Ova publikacija izašla je u Nikšiću 2004. godine.
U 2005. godini, a povodom obilježavanja 80 godina od postojanja našeg najstarijeg organizovanog društva - Lovačkog društva „Cetinje“, izašla je publikacija pod nazivom „Lov i organizacija lovaca u crnogorskoj prijestonici Cetinju“. Publikacija je štampanpana u 500 primjeraka u izdanju ovog društva, a Lovački savez puno učešće u obradi jednog dijela od 13  tema koliko sadrži ova publikacija.
Nedavno iz štampe je izašao Zbornik radova sa obuke lovaca u Bijelom Polju.

Propagandi lovstva i lovnog turizma Crne Gore u proteklom periodu poklanjna je posebna pažnja. Samim činom ulaska u međunarodne organizacije, povećava se interes za lovstvo Crne Gore, za način organizacije, stanje populacije divljači, uslove i način lova i svega ostalog što je vezano za lov i lovstvo.
Propagandu lovstva i lovnog turizma ostvarili smo kroz više vidova, prvenstveno putem međunarodnih sajmova, na kojima smo dobili najveća priznanja.

Lovački savez Crne Gore u proteklom periodu intezivno je radio na razvoju lovnog streljaštva i lovne kinologije.

Racionalno korištenje lovišta podrazumjeva pored ostalog i to da nema ili se svedu na minimum gubici uslijed ranjavanja, odnosno lošeg pogotka.  Da bi se to postiglo neophodna je redovna provjera streljačkih sposobnosti. Ona je u okviru crnogorskih lovačkih društava i organizacija provjeravana na mnogim takmičenjima koja su organizovana na cijeloj teritoriji države, počevši od 2002. godine pa sve do danas. Lovci su imali takmičenja u gađanju nepokretne mete divljeg vepra i srndaća, lovačkim stilom sa rastojanja 100 metara. Sva takmičenja do danas Lovački savez je organizovao besplatno.

Savremeno lovno gazdovanje obavezno uključuje i unapređenje kinologije jer stepen njene razvijenosti ima neposredan uticaj na lovno gazdovanje. On se ogleda u korišćenju obučenih pasa lovnih pasmina u lovištu. Svjesni tog značaja lovnoj kinologiji, i njenom unapređenju u Lovačkom savez Crne Gore radilo se tokom cijelog prethodnog  perioda, do danas.

Kruna dobrog rada Lovačkog saveza Crne Gore u oblasti lovne kinologije je dobijanje svoje rase. Naime prvi put u istoriji Crna Gora dobija svoju pasminu pod nazivom Crnogorski planinski gonič.

Lovački savez Crne Gore u skladu sa svojim finansijskim  mogućnostima, u proteklom periodu svim lovočuvarskim službama poklonio je lovočuvarska odijela, prilikom jubileja društava prigodne poklone, po 1000 primjeraka svakog broja »Montelovca«, svim rukovodećim ljudima Lovačkih organizacija stručnu publikaciju »Lovstvo«, za pripravnike 1200 »Skripti za polaganje lovačkog ispita« i svake Nove godine lovačke kalendare u količini od oko 1.500 komada.

Zahvaljujem se na pažnji i još jednom iskreno vasa pozdravljam u ime Nacionalne asocijacie lovaca Lovačkog saveza Crne Gore.

Hvala.